Coral Family
вул. Бульварно-Кудрявска, 24, Киев.
Телефон: 0-800-30-29-29
укр
Русский English
меню

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Що таке самооцінка і як вона формується
Види самооцінки
Ознаки неадекватної самооцінки
15 обов'язкових правил
Як підвищити самооцінку дитини: три простих «так»
Підвищуємо самооцінку за допомогою вправ

Кажуть, що людину поважають настільки, наскільки вона поважає сама себе. Це твердження правильне, бо сприйняття індивідуальності, оцінка своєї особистості є фундаментом успішності людини в соціумі. Відображення і розуміння власної значущості називається самооцінкою. Як частина «Я-концепції» вона формується в глибокому дитинстві, головними її будівельниками є батьки. Що необхідно робити батькам, щоб виростити успішних дітей, і як підвищити самооцінку у дитини, давайте розберемося з фахівцями Coral Family.

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Що таке самооцінка і як вона формується

Основа благополучного щасливого життя - правильна самооцінка. Як не парадоксально звучить, але вона формується в ранньому віці батьками. Дорослі часто не помічають, як за всіх проявах турботи і любові «вбивають» впевненість в собі у дітей. Яким би щасливим не було дитинство: сімейний відпочинок, спільні свята, фінансове благополуччя - все це буде фікцією, якщо малюк коженого разу чує критику батьків, нагадування про його нікчемность.

Маленька людина представляє себе такою, якою бачать її мама і тато. Іншими словами, самооцінка - це визнання власної важливості, значущості для інших людей. 

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Людина народжується зі здатністю чинити опір тиску з боку навколишнього світу. Тому самооцінка завжди формується під тиском ззовні. Діти до трьох років не сприймають своє «я», не можуть ідентифікувати власну роль в суспільстві, значимість, важливість. Тому їх самосприйняття повністю залежить від думки інших, зокрема батьків. Формування цієї якості можна зобразити у вигляді схеми:

думка і оцінка батьків → тиск зовнішнього світу → відповідна реакція на тиск → особиста самооцінка.

Види самооцінки

 1. Занижена - найнебезпечніша: людина відчуває свою ущербність, непотрібність, відчуває страхи, невпевненість.
 2. Адекватна — людина сприймає себе такою, якою вона є, правильно оцінює свої плюси і мінуси.
 3. Завищена — надмірне підвищення самооцінки заважає нормально сприймати себе в суспільстві. 

Ознаки неадекватної самооцінки

Перед тим як допомогти дитині підвищити самооцінку, необхідно точно зрозуміти, а чи дійсно є проблема. При цьому погано, коли самооцінка занижена або завищена. Зрозуміти, що малюк себе недооцінює, легко. Такі діти зазвичай скромні, сором'язливі, тихі, замкнуті. Вони перестають спілкуватися з однолітками, живуть «в своєму» світі, ранимі, чутливі. Дитина із завищеною самооцінкою часто егоцентрична, завжди впевнена у своїй правоті, на будь-яку критику відповідає протестом. Як визначити рівень самооцінки за допомогою простих методик, розповіли психологи каналу «Мамина школа».

 

 

15 обов'язкових правил

 1. Право на особисту думку - краще, що можуть розвинути батьки у дітей. Дозвольте малюкові думати самостійно, навчіть аналізу і здатності мати свою точку зору. Це головний спосіб, як підвищити дитині самооцінку.
 2. Поважайте індивідуальність дитини. Не потрібно порівнювати його з Петром, Васею, Катею і т. і.
 3. Даруйте любов. Відчуваючи любов і турботу батьків, маляті простіше справлятися з труднощами.
 4. Дозволяйте дітям робити щось важливе. Дитина повинна сама бачити свою значимість у світі, розуміти цінність хороших вчинків.
 5. Усуньте джерело гноблення. Часто невпевненість - наслідок тиску зовнішнього середовища: колектив, школа, педагоги та інше. Якщо дитина відчуває дискомфорт в школі, краще змінити місце навчання.
 6. Не кажіть про дітей в третій особі в їх присутності. Психологи радять називати недоліки і хвалити малюка, вказуючи його особистість. 
 7. Як підняти дитині самооцінку і прищепити відповідальність - дайте право вибору, можливість самостійно приймати рішення, наприклад дозвольте надіти те, що хоче дитина. 
 8. Навчіть дитину керувати емоціями.
 9. Завжди підтримуйте своє чадо, особливо в моменти невдач. Похвала - стимул рухатися далі.
 10. Не критикуйте вибір дитини.
 11. Не створюйте тепличних умов: дозволяйте малюкові долати труднощі і приймати поразки. Просто допомагайте правильно сприймати перемоги і невдачі.
 12. Лаяти потрібно вчинки, а не саму дитину.
 13. Не вимагайте від дітей більше, ніж вони здатні зробити. Ставте реальні здійсненні завдання і хваліть за їх виконання.
 14. Заохочуйте ініціативу і бажання дитини зробити щось самостійно.
 15. Спілкуйтеся з малюком, на власному прикладі розповідайте про те, що в житті є місце успіху і невдач, про те, як долати труднощі. 

Як підняти самооцінку дитині: три простих «так»

Як підвищити самооцінку дитини: 15 правил поведінки батьків

Правильне виховання - це не тільки заборони і покарання, але і дозволи. Як підняти самооцінку дитини, кажучи «так», знають педагоги Coral Family. Запропоновані нижче варіанти дають право дитині бути цінною і унікальною.

 • «Так» праву одягатися самостійно - батькам часом простіше підібрати і викласти одяг дитині, проте це формує залежність від чужої думки. Дозволяйте дітям самовиражатися і проявляти свій смак.
 • «Так» можливості бути самим собою - не варто підганяти свою дитину під шаблони, нехай вона буде унікальною, зі своїм баченням світу: гучним, швидким, балакучим. Чи не обсмикуйте малюка кожен раз, коли вона проявляє своє «я», приймайте її такою, якою вона є. 
 • «Так» прояву емоцій - емоції служать найважливішим способом пізнавати світ і самого себе. Кожен раз заглушаючи бажання дитини пізнавати світ, вибудовувати взаємозв'язок з ним, батьки заганяють його в рамки. А це перша сходинка до формування невпевненості. Малюк не знає, як відповісти і що робити в тій чи іншій ситуації, тому що не отримав адекватного досвіду.

Підвищуємо самооцінку за допомогою вправ

Спеціальні методики дозволяють знизити тривожність, рівень страху, невпевненість у дітей. Як дитині підвищити самооцінку за допомогою практики, розповідають психологи: вони використовують вправу «Скарбничка досягнень», яку легко виконати і вдома. Її суть - дати можливість самій дитині і батькам побачити досягнення і успіх. Часто в побутових ситуаціях дорослі не помічають хороших вчинків дітей, а лише вказують на недоліки і помилки. Як результат, у маленької людини формується комплекс неповноцінності, нав'язану думку про свою нездатність. Це легко виправити за допомогою даної методики.

 1. Батьки разом з дитиною роблять скриньку досягнень. Це може бути будь-яка відповідна коробка. Її необхідно красиво прикрасити, задекорувати разом з малюком. 
 2. Наступний крок - дати малюкові вказівку: всі його успіхи за кожен день, нехай навіть найменші, записувати на листок паперу. Наприклад, прочитав книгу, вивчив вірш, намалював малюнок, погодував рибок, допоміг другові і т. і. 
 3. Всі записані досягнення складаються в скриньку (коробку).
 4. Раз на місяць або в будь-який вільний час батьки разом з малюком повинні перевіряти і переглядати досягнення в коробці. Добре, якщо додатково буде формуватися стимул вдосконалити успіх. 

Така вправа дозволить дитині навчитися помічати і цінувати свої досягнення, радіти їм. Разом з цим зросте впевненість в собі і сформується думка про значущість. 

Корисне відео про те, як підняти самооцінку у дитини, підготував психолог Дмитро Карпачов.

 

 

Що таке самооцінка і як вона формується
Види самооцінки
Ознаки неадекватної самооцінки
15 обов'язкових правил
Як підвищити самооцінку дитини: тр...

5/ 5stars
Coral Travel рекомендує
Сіде
Otium Eco Club
Otium Eco Club
Сіде
Ali Bey Club
Ali Bey Club
Сіде
Ali Bey Resort
Ali Bey Resort
Сіде
Ali Bey Park
Ali Bey Park
маєш власне питання?Ми з радістю надамо детальну відповідь

Схожі статті
Підпишись та отримуй корисні поради
по відпочинку і спеціальні знижки